Konserwacja instalacji fotowoltaicznej – jak dbać o instalację, by służyła bezawaryjnie?
Wielu inwestorów wierzy, że aby osiągnąć wysokie uzyski z instalacji fotowoltaicznej wystarczy zainwestować w sprzęt o najwyższej jakości. Jednak to nie wszystko. Instalacja może przynieść nam wiele korzyści, jeśli będziemy o nią prawidłowo dbać, między innymi pamiętając o regularnych przeglądach i przeprowadzając dokładne konserwacje. Co zrobić, żeby elektrownia sprawnie służyła nam przez długie lata?
Po pierwsze przegląd
Pierwszym krokiem do zachowania długoletniej sprawności instalacji PV są jej regularne przeglądy. Dzięki nim właściciel może zweryfikować, czy konstrukcja działa bezbłędnie. Jeśli jednak w czasie kontroli pojawiają się pewne nieprawidłowości, może się okazać, że urządzenia potrzebują jak najszybszej konserwacji. Według prawa okresowa kontrola instalacji powinna być przeprowadzana minimum co 5 lat, jednak z praktycznego punktu widzenia najlepiej jest ją wykonywać raz w roku. Wtedy należy przeprowadzić również komplet pomiarów elektrycznych strony DC i AC. Nie można również zapomnieć o tym, że urządzenia elektryczne takie jak falowniki lub zestawy baterii, które zostały zainstalowane kilka lat wcześniej, wymagają stałych aktualizacji.
Kontrole częstsze niż raz w roku powinny objąć wizualną ocenę zabrudzeń oraz obserwację pracy instalacji za pomocą platformy monitorującej. W przypadku pojawiających się anomalii, dokładna analiza pozwala na odpowiednio szybką reakcję. Co więcej, niektórzy producenci komponentów PV wymagają okresowych przeglądów do zachowania gwarancji urządzeń. Z tego względu ważne jest dokładne zapoznanie się z jej treścią, a także podpisanie stosownych umów serwisowych lub uwzględnienie odpowiednich zapisów podczas zawierania umowy z firmą instalacyjną.
Do kontroli instalacji powinna przekonać właściciela również niska wydajność jej pracy. W takim przypadku należy jak najszybciej powiadomić elektryka posiadającego uprawnienia do przeprowadzenia przeglądu. Na podstawie analizy specjalista powinien sprawdzić:
- stan paneli PV (ewentualne uszkodzenia np. pęknięcia, przebarwienia, hotspoty),
- stan czystości (trwałe oraz tymczasowe zabrudzenia np. liście, śnieg),
- trwałe zniszczenia instalacji (korozja, uszkodzenia izolacji, braki w konstrukcji).
Szczegółowa analiza stanu konstrukcji pozwoli na odnalezienie potencjalnych uszkodzeń oraz dokładniejszą konserwację pozostałych części instalacji.
Konserwacja PV – o co w niej chodzi?
Konserwacja instalacji fotowoltaicznej, tak jak w przypadku innych urządzeń, polega na działaniach zapobiegających niszczeniu. W tym przypadku najważniejsze jest jej regularne oczyszczanie. Głównym elementem, który powinien być systematycznie pielęgnowany są panele, odgrywające kluczową rolę w całej instalacji. Stopień ich zabrudzenia zależy od wielu czynników. Należą do nich:
- lokalizacja: w pobliżu zakładów przemysłowych, terenów budowy lub ruchliwych dróg, zabrudzenie paneli będzie znacznie większe niż w innych przypadkach,
- kąt nachylenia instalacji: im mniejszy jest kąt nachylenia modułów, tym zwiększa się prawdopodobieństwo, że osadzą się na nich niepożądane zanieczyszczenia,
- czynniki środowiskowe: silne wiatry, wysoka wilgotność powietrza, a także częste opady korzystnie wpływają na poziom czystości paneli. Dzięki nim właściciele instalacji nie muszą martwić się np. o jesienne liście zalegające na modułach PV.
Zabrudzenia modułów znacznie przyczyniają się do obniżenia efektywności ich pracy. Obecność zanieczyszczeń może ograniczyć produkcję energii ze słońca nawet o 20%. Ponadto mogą one stanowić początek do trwałych i nieodwracalnych uszkodzeń, które z kolei prowadzą do awarii całej elektrowni.
Kiedy wykonywać konserwację paneli fotowoltaicznych?
W teorii, każda pora jest odpowiednia na konserwację instalacji fotowoltaicznej. Z praktyki wynika jednak, że ze względu na warunki atmosferyczne mycie paneli najlepiej jest przeprowadzać dwa razy w roku, wiosną oraz jesienią. Wiosną panele wymagają przygotowania do przyjęcia większej dawki letniego słońca, czyli czyszczenia z sadzy oraz pozostałości po rozpuszczającym się śniegu. Jesienią zaś oczyszczamy moduły z pyłów, kurzu, ptasich odchodów, a także opadających liści.
Planując konserwację instalacji trzeba również uwzględnić porę dnia. Latem moduły mogą osiągnąć temperaturę nawet do 70 stopni Celsjusza. Podczas polewania ich zimną wodą może dojść do naprężeń termicznych, a w efekcie trwałych uszkodzeń. Czyszczone moduły nie mogą być więc rozgrzane, dlatego najlepiej jest je myć wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Warto jednak stale kontrolować poziom zabrudzenia i reagować w miarę potrzeby, ponieważ będzie się on różnił w zależności od stopnia nachylenia instalacji.
SPA dla paneli, czyli profesjonalna pielęgnacja
Wykwalifikowani konserwatorzy bez wątpienia najlepiej znają się na utrzymaniu instalacji w czystości, zatem decyzja o skorzystaniu z ich usług zawsze będzie trafna. Istnieje kilka metod konserwacji. Najpopularniejsze z nich to:
- system jonowo-kationowy: oczyszczanie paneli wodą filtrowaną przy pomocy żywicy ze złożem mieszanym to najlepsza metoda, której skuteczność wynosi 99 %,
- system odwróconej osmozy: oczyszczanie paneli wodą demineralizowaną za pomocą filtra membranowego, skuteczność systemu to 95-98 %,
- system prętowy: czyszczenie paneli z wykorzystaniem lekkich narzędzi modułowych lub teleskopowych. Wielu specjalistów korzysta z kijów przepływowych, wykonanych z włókien karbonowych – ich specjalna izolacja wytrzymuje napięcie nawet do 1500 V, niwelując ryzyko porażenia prądem,
- system robotów: oczyszczanie modułów za pomocą automatycznych urządzeń, przeznaczone do dużych, płaskich powierzchni.
Dlaczego do konserwacji paneli używa się wody demineralizowanej? Jej wykorzystanie gwarantuje maksymalnie czyste powierzchnie przez długi czas. Dzieje się tak za sprawą braku ładunku elektrostatycznego w wodzie, co sprawia, że umyte nią powierzchnie nie przyciągają kurzu. Ponadto woda destylowana nie pozostawia smug i nie grozi pozostawieniem osadów. Oprócz tego, eksperci wykorzystują odpowiednią chemię, przeznaczoną do oczyszczania paneli PV, ponieważ nieodpowiednie dobranie środków czystości może trwale uszkodzić moduły. Stanowczo jest również zakazane czyszczenie modułów za pomocą urządzeń generujących wysokie ciśnienie. Zastosowanie ich może doprowadzić do, niewidocznych gołym okiem, mikropęknięć w ogniwach.
Korzyści wynikające z pielęgnacji
Konserwacja bez wątpienia jest niezbędna do utrzymania instalacji fotowoltaicznej w jak najlepszym stanie. Dzięki stałej pielęgnacji właściciel elektrowni ma wpływ na jej ochronę przed potencjalnymi awariami. Oprócz tego czyste panele gwarantują lepszą pracę oraz wzrost wydajności elektrowni – i to nawet o 20 %. Regularne przeglądy oraz konserwacje instalacji PV stanowią również podstawę do pozytywnego rozpatrzenia potencjalnych reklamacji.