Dynamiczne taryfy w Europie a SolarEdge Technologies
Ceny ujemne na rynku energii, taryfy dynamiczne i rozliczanie godzinowe dla nowych prosumentów. Polski rynek energetyczny zmienia się błyskawicznie. Na czym polegają wszystkie te zmiany i jak wpłyną na rozwój fotowoltaiki w Polsce? Jakie rozwiązania dostosowane do nowej rzeczywistości proponuje SolarEdge? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Spis treści
- Obecna sytuacja na rynku energii
- Taryfy dynamiczne – czym są i jak sobie z nimi radzić?
- System SolarEdge One
Obecna sytuacja na rynku energii
We współczesnym świecie energia elektryczna pełni bardzo ważną rolę, a zapotrzebowanie na nią rośnie z każdym rokiem wraz z postępującą mechanizacją. Jednocześnie cena energii elektrycznej stale się zwiększa – podobnie jak potrzeba dekarbonizacji planety i inwestycji w OZE. Obecnie rynek energetyczny stoi przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Pierwszym z nich jest uporanie się z ograniczeniami dotychczas używanych scentralizowanych systemów energetycznych bądź uzależnieniem od zasobów energetycznych należących do innego państwa.
O tym, jak dotkliwe są skutki braku dywersyfikacji źródeł energii i uzależnienie od importu surowców energetycznych przekonaliśmy się w 2022 roku po agresji Rosji na Ukrainę, która spowodowała kryzys energetyczny w całej Europie. W Polsce prąd dla gospodarstw domowych podrożał wtedy aż o 22 %. Rzeczywista cena energii na rynku była jednak jeszcze wyższa – musimy bowiem pamiętać, że ceny energii dla gospodarstw i MŚP były wówczas sztucznie zamrożone.
W tej sytuacji rozsądne jest inwestowanie we własne źródła wytwórcze – w tym OZE, które zapewniają niezależność i pozwalają znacząco zmniejszyć ślad węglowy. Z tego powodu udział energii odnawialnej w europejskim miksie energetycznym stale rośnie i pobija kolejne rekordy. Przykładowo w maju 2023 wiatr i słońce po raz pierwszy wyprodukowały więcej energii niż paliwa kopalne.
Niestety znaczącą przeszkodą dla rozwoju OZE pozostaje infrastruktura energetyczna, która często nie jest przystosowana do zmian. To właśnie z powodu starej infrastruktury niektórzy prosumenci w Polsce borykają się z wyłączeniem działania systemu PV – dochodzi bowiem do sytuacji, w której poziom napięcia w sieci dystrybucyjnej jest zbyt wysoki. Zbyt duże ilości energii oddawanej do sieci w godzinach szczytowej produkcji powodują też, że równowaga między podażą energii a popytem jest zachwiana, a bilansowanie pracy systemu staje się niezwykle trudne. Wobec tego, by zwiększać efektywność transformacji energetycznej, nie wystarczy renowować obecną infrastrukturę. Potrzebne są zmiany systemowe. Pierwszą z tych zmian na polskim gruncie było wprowadzenie net-billingu, którego założeniem było zachęcenie do inwestowania w fotowoltaikę z magazynowaniem energii. Kolejnym krokiem było wprowadzenie tzw. rozliczania godzinowego.
Taryfy dynamiczne i rozliczanie godzinowe
Taryfy dynamiczne – w przeciwieństwie do taryf sztywnych – odzwierciedlają bieżące koszty wytwarzania energii elektrycznej. Połączenie taryf dynamicznych i rozliczania godzinowego otwiera prosumentom drogę do dodatkowych oszczędności. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, trzeba jednak aktywnie zarządzać energią produkowaną w domu lub firmie – zarówno pod względem jej użycia, jak i sprzedaży do sieci.
Najtańszą energią jest ta, którą oszczędzamy i produkujemy sami. Aby z tego korzystać maksymalnie, trzeba używać więcej energii słonecznej, kiedy jest dostępna i magazynować jej nadwyżki, zwłaszcza kiedy ceny energii są niskie. Dodatkowo w przypadku prosumentów rozliczanych godzinowo, może się zdarzyć, że czasami opłaca się nawet kupić energię z sieci, by potem wykorzystać ją wtedy, gdy ceny są najwyższe. Ostatecznie to, czy ktoś zapłaci mniej czy więcej za prąd, zależy od jego decyzji i umiejętności sprawnego zarządzania energią.
Wprowadzenie rozliczenia godzinowego to pewne wyzwanie, bo oznacza, że konsumenci będą musieli codziennie podejmować liczne decyzje dotyczące zużycia energii. Istnieje jednak rozwiązanie, które znacząco ułatwia cały proces. Rozwiązaniem tym jest system SolarEdge ONE przeznaczony do mądrego i efektywnego zarządzania energią bez udziału człowieka. Korzystanie z takiego rozwiązania może pozwolić użytkownikom instalacji PV na łatwiejsze czerpanie maksymalnych korzyści z fotowoltaiki.
System SolarEdge ONE – jak to działa?
SolarEdge ONE jest zaprojektowany tak, aby automatycznie dostosowywać pracę systemu PV do potrzeb danej firmy lub domu. Decyzje, które podejmuje, mają na celu rozsądne gospodarowanie wyprodukowaną i pobieraną energią. Efektem tego ma być zwiększenie oszczędności czerpanych z fotowoltaiki.
Korzystne zarządzanie energią jest możliwe dzięki wykorzystaniu aktualnych danych rynkowych oraz danych dotyczących bieżącego zużycia energii. System może podejmować korzystne decyzje, ponieważ ma dostęp do informacji takich jak:
- ilość energii produkowanej w czasie rzeczywistym, a także przewidywana ilość produkcji energii szacowana na podstawie zainstalowanej mocy szczytowej, konfiguracji, danych pogodowych i historycznej wydajności,
- zużycie energii w czasie rzeczywistym oraz przewidywane przyszłe użycie szacowane w oparciu o unikalne wzorce zużycia energii,
- koszt energii dzięki integracji z zewnętrznymi źródłami danych, takimi jak hurtowe rynki energii i dostawcy energii elektrycznej,
- zdarzenia, czyli tzw. eventy sieciowe, z których mogą skorzystać uczestnicy tzw. wirtualnych elektrowni.
Praca całego systemu jest oparta na sztucznej inteligencji, dlatego bywa on nazywany osobistym asystentem AI. SolarEdge ONE jest oparty na architekturze chmury i nie wymaga dodatkowego sprzętu zewnętrznego. Został zaprojektowany do intuicyjnej i natychmiastowej współpracy z magazynem energii SolarEdge i może być aktywowany bezpośrednio przez właściciela systemu za pośrednictwem aplikacji mySolarEdge.
Poniższa tabela przedstawia przykładowy schemat zarządzania energią przez system SolarEdge ONE:
Rozwiązanie umożliwia również ręczne planowanie zakupu i sprzedaży energii. Odbywa się to za pomocą platformy internetowej oraz prostej w obsłudze aplikacji.
SolarEde ONE to zatem rozwiązanie intuicyjne i skutecznie obniżające rachunki za prąd – nawet w tak skomplikowanym systemie jak system rozliczania godzinowego.