Dlaczego branża deweloperska potrzebuje fotowoltaiki?
Jeszcze do niedawna o systemach solarnych dla deweloperów mówiono wyłącznie w kontekście modnych osiedli ekologicznych. Obecnie wdrażanie odnawialnych źródeł energii staje się nowym standardem postrzeganym przez inwestorów jako gwarant niezależności i niskich rachunków za energię. Na korzyść fotowoltaiki na nowych osiedlach wpływają też zmiany prawne…
Ekoosiedla a kryzys gospodarczy
Zauważalny od kilku lat wzrost świadomości ekologicznej wśród konsumentów pozytywnie wpłynął także na rynek deweloperski. Rozwiązania wspierające dobrostan środowiska, takie jak łąki kwietne na dachach, użycie materiałów z odzysku czy systemy zagospodarowania wody deszczowej, zaczęły znacząco podwyższać wartość ekonieruchomości. Trwający kryzys gospodarczy przewartościował jednak tę tendencję. W pewnym momencie trend przerodził się w potrzebę. Dziś budynkami ekologicznymi interesują się już nie tylko inwestorzy, którym zależy na zredukowaniu swojego wpływu na planetę, ale również osoby oczekujące, że nabyty lokal pozwoli im zaoszczędzić na ogrzewaniu czy energii.
Zamiany prawne szansą dla deweloperów i mieszkańców
Budowę energooszczędnych, samodzielnych pod względem wytwarzania prądu, osiedli wspierają także przepisy prawne, które weszły w życie w kwietniu ubiegłego roku. Dzięki nim fotowoltaika zamontowana na potrzeby budynku wielolokalowego może zasilać energią nie tylko przestrzeń wspólną, jak to odbywało się dotychczas, ale również poszczególne lokale.
To rewolucja na rynku nieruchomości. – mówi Ernest Waś, prezes firmy Energynat. Dzięki wprowadzonym przez ustawodawcę zmianom, mieszkańcy jednego budynku będą mogli korzystać ze wspólnej instalacji fotowoltaicznej na podstawie specjalnej umowy międzyprosumenckiej. To ogromna szansa zarówno dla deweloperów, jak i dla członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – wyjaśnia ekspert.
W praktyce wejście w życie nowych przepisów o tzw. prosumencie zbiorowym oznacza możliwość stawiania innowacyjnych na polskim rynku osiedli mieszkaniowych w pełni samodzielnych energetycznie. Deweloperzy, którzy zdecydują się na wdrożenie tego rozwiązania, zyskają nie tylko przewagę nad konkurencją, ale prze wszystkim silną przesłankę do podwyższenia ceny nieruchomości. Dla potencjalnego inwestora zakup takiego mieszkania będzie wciąż opłacalny z uwagi na korzyści wynikające z niskich opłat za stale drożejący prąd.
Nie tylko budynki wielolokalowe
A co w przypadku deweloperów specjalizujących się w sprzedaży domów jednorodzinnych i segmentów? Dla nich również fotowoltaika stanowi korzystne wsparcie biznesowe. Osiedla domów napędzanych energią ze słońca z sukcesem funkcjonują już w kilku miejscach w Polsce, m.in. w miejscowości nad Jeziorem Sławskim. Wartość podobnych inwestycji dodatkowo wzrasta w oczach inwestorów, dzięki rozwiązaniom uzupełniającym, takim jak pompy ciepła czy rekuperacja.
Co ciekawe, koncept przyjął się również za granicą. W USA prywatne osiedla zasilane przez elektrownie słoneczne powstawały już w 2009 roku. Na fotowoltaikę decyduje się obecnie również wielu deweloperów w Wielkiej Brytanii, gdzie zainteresowanie OZE z roku na rok wzrasta.
Jak przygotować się do inwestycji deweloperskiej z panelami fotowoltaicznymi?
Aby maksymalizować zyski z fotowoltaiki, najlepiej jest zaplanować jej wdrożenie na nowym zespole budynków już na wczesnym etapie prac – nawet w momencie zakupu działki. Możliwe będzie wtedy zapewnienie optymalnego nasłonecznienia budynku oraz odpowiednie zorientowanie go względem stron świata. Dzięki temu obiekt będzie w pełni przygotowany do budowy elektrowni solarnej. Instalacja zyska na wydajności, a inwestycja pochłonie mniejszy budżet.
Więcej na www.energynat.solutions