Polski biznes stawia na niezależność i prąd ze słońca
Źródło: Forbes.pl
Rozmawiamy z Marcinem Bugajskim, Pawłem Kozłowskim oraz Ernestem Waś z EN2 Fotowoltaika – spółki, która specjalizuje się w projektowaniu, montażu i serwisie instalacji fotowoltaicznych oraz dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań energetycznych dla firm i samorządów w całej Polsce.
Jaki był dla was rok 2020?
Ubiegły rok był rekordowy pod względem rozwoju energetyki słonecznej w Polsce. Na koniec listopada 2020 roku, łączna zainstalowana moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 3,7 GW. To wzrost o ponad 170% do roku 2019.
Z roku na rok coraz większa część tych megawatów przypada na instalacje firmowe i samorządowe, w których my się specjalizujemy. Widzimy w tym segmencie największy potencjał rozwoju i rosnące zapotrzebowanie na znacznie szersze podejście do fotowoltaiki niż tylko wybudowanie eko-elektrowni.
Dla EN2 Fotowoltaika ubiegły rok też był rekordowy. Odnotowaliśmy niemal 5-krotny wzrost względem wyników z roku 2019, zamykając IV kwartał z ponad tysiącem instalacji w naszym portfolio. W 2020 roku mocno koncentrowaliśmy się również na wypracowaniu innowacyjnej oferty z zakresu dodatkowych usług doradczych i energetycznych, których wdrożenie pozwala naszym klientom osiągać większe oszczędności i szybsze zwroty z inwestycji, a co za tym idzie maksymalizować zyski. Uświadamiamy, że konieczna jest innowacyjność nie tylko na poziomie produktów, ale także na poziomie usług.
Czy instalacje dla firm mają szansę osiągnąć taką skalę, jak dla klientów indywidualnych?
Naszym zdaniem rynek B2B może okazać się jeszcze bardziej chłonny niż B2C. Po pierwsze, dlatego że ceny energii elektrycznej dla biznesu w Polsce rosną szybciej niż dla klientów indywidualnych. Od stycznia 2021 roku do rachunków za prąd doliczana jest dodatkowo tzw. „opłata mocowa”, która podniosła opłaty nawet o 20%. Naturalne jest więc dziś szukanie sposobów na obniżenie wydatków i chęć uniezależnienia się od kolejnych niespodzianek.
Pewne jest to, że w Polsce opłaty za energię będą wciąż rosnąć. Muszą – choćby ze względu na rosnące koszty uprawnień do emisji CO2. Polska nadal 70 proc. energii wytwarza z węgla, dlatego trend wzrostowy kosztów będzie się utrzymywał. Szansą jest transformacja energetyczna kraju, ale do tego konieczne są wielkie inwestycje choćby w infrastrukturę energetyczną, a za nią trzeba będzie nam – podatnikom, w tym szczególnie biznesowi – zapłacić.
Po drugie, widzimy rosnący z roku na rok potencjał w sektorze B2B oraz samorządowym. Podobnie dzieje się na zachodzie. Biznes oczekuje znacznie bardziej zaawansowanych i kompleksowych rozwiązań niż klient B2C. My chcemy być ekspertami od kompleksowych rozwiązań energetycznych oraz liderami jakości.
Po trzecie, intensywnie rozwija się oferta na finansowanie przedsięwzięć związanych z budową fotowoltaiki – nie tylko komercyjna w bankach czy firmach leasingowych, ale także ta w instytucjach rządowych i samorządowych. Odpowiednio dobrane narzędzia finansowe pozwalają na uzyskanie raty finansowania nawet poniżej obecnych rachunków za energię.
Po czwarte, na taki trend wskazują dane z zagranicznych rynków, które są dobre kilka lat przed nami. Analizy potwierdzają, że instalacje PV są efektywne a wydajność paneli po wielu latach jest wyższa niż deklarowana przez producentów, zatem ten segment OZE nadal na rynkach zagranicznych rozwija się dynamicznie.
O jakich pieniądzach mowa?
Przykładowo – biznes, który w 2021 roku zainwestuje choćby w mikroinstalację do 50 kWp, zaoszczędzi na rachunkach za prąd rocznie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zwrot z inwestycji osiąga się nawet w 5-6 lat, a kolejne lata to czysty zysk. To realne pieniądze, których dziś polski przedsiębiorca potrzebuje. Dzięki optymalnej instalacji PV firma może w znaczący sposób ograniczyć lub wręcz całkowicie wyeliminować konieczność pobierania energii z sieci.
Dlaczego duży biznes i samorządy wybierają EN2 Fotowoltaika?
Biznes oraz samorządy potrzebują wyspecjalizowanej usługi, kompleksowego podejścia do kwestii optymalizacji kosztów zakupu energii i sprzętu dobrej jakości.
Nasza oferta jest oparta na komponentach od najwyżej ocenianych producentów branżowych, co dziś niestety nie jest w Polsce standardem. Każdy projekt instalacji „szyjemy na miarę” dopiero po wnikliwej analizie potrzeb i specyfiki przedsiębiorstwa.
Analizujemy m.in. profile zużycia energii czy obecne koszty zakupu i doradzamy, jak wygenerować jeszcze większe oszczędności. Nasza oferta to znacznie szersza usługa niż tylko instalacja paneli.
Działamy kompleksowo, zapewniając wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego, bez względu na to czy celem jest wybudowanie elektrowni na potrzeby własne, czy zarabianie na sprzedaży energii.
Od początku działalności jesteśmy mocno związani z bezpośrednim importerem i dystrybutorem montowanych przez nas urządzeń. Dzięki temu zapewniamy kompleksowe usługi serwisowe, a na każdą naszą elektrownię udzielamy nawet 25 lat gwarancji. Silny związek z importerem sprzętu zapewnia ofertę wartości znacząco przekraczającą dzisiejsze standardy rynkowe.
Przywiązujemy ogromną wagę do satysfakcji naszych klientów, co nie jest w Polsce rzeczą oczywistą. Bardzo duży wolumen naszych klientów trafia do nas z polecenia. Jakość i innowacyjność to dla EN2 Fotowoltaika wartości kluczowe. Z naszymi klientami chcemy zostać na dłużej, a panele to tylko początek naszej wspólnej przygody. Oferujemy innowacyjne rozwiązania energetyczne, takie jak: bilansowanie energii na podstawie indeksów giełdowych, bilansowanie nadwyżek wyprodukowanej energii do innych punktów poboru i ich sprzedaż w oparciu o umowy PPA, oraz optymalizacje profili (kosztów) zakupu energii.
A jaki będzie 2021 rok?
Z pewnością pracowity. W umowach podpisanych w I kwartale tego roku mamy do zainstalowania więcej mocy niż w całym roku 2020. Nasze cele na rok 2021 to utrzymanie tempa wzrostu sprzedaży w segmencie B2B na poziomie minimum 100% oraz wdrażanie innowacyjnych modeli samowystarczalności energetycznej opierających się o sieć rozproszonych elektrowni fotowoltaicznych. Spełnienie obu tych celów pozwoli nam osiągnąć założony 300% wzrost przychodów.
A co o współpracy z EN2 Fotowoltaika mówią klienci firmy?
„Współpraca z EN2 Fotowoltaika to bardzo wartościowe partnerstwo. Mamy nadzieję, że inne ośrodki treningowe w Polsce pójdą naszym śladem także w tym obszarze. Na dachu LTC została stworzona „szyta na miarę” instalacja i jest ona pierwszym krokiem w kierunku transformacji Legii Warszawa ku samowystarczalności energetycznej. Razem z EN2 Fotowoltaika dbamy o lepszą przyszłość nie tylko w wymiarze sportowym”
Tomasz Zahorski, Członek Zarządu Legii Warszawa
Kluczowymi czynnikami przy wyborze wykonawcy instalacji dla GL Group były innowacyjne technologie i najwyższa jakość. EN2 Fotowoltaika dostarczyła nam najwyższej jakości sprzęt oraz zapewniła wysoki standard wykonania. Wykonane instalacje to już blisko 2 MW, które generują oszczędności na poziomie kilkuset tysięcy rocznie.
Krzysztof Kaszewiak – Prezes Zarządu GL Group Spółdzielnia