Moduły typu HALF CUT – czym się charakteryzują i kiedy są najlepszym wyborem?
Half cut, czyli ogniwa cięte na pół, to technologia stosowana z powodzeniem przez czołowych producentów paneli fotowoltaicznych, która m.in. przedłuża ich żywotność i zwiększa wydajność w uzyskiwaniu energii. Jakie jeszcze zalety cechują moduły typu half cut? Czy ta technologia ma jakieś wady? Komu przyniesie największe korzyści? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Spis treści:
- Half cut – co to jest?
- Zalety i wady ogniw half cut
- Kiedy moduły z ogniwami ciętymi na pół są najlepszym wyborem?
- Moduły z technologią half cut – najlepsze modele
Half cut – co to jest?
Artykuł jak zwykle zaczniemy od wyjaśnienia najważniejszych pojęć, tj. ogniwo fotowoltaiczne oraz half cut.
Ogniwo fotowoltaiczne jest to element modułu fotowoltaicznego, w którym następuje przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Ogniwa te są zwykle wykonane z krzemu pełniącego rolę półprzewodnika. Każdy panel fotowoltaiczny składa się z wielu takich ogniw połączonych szeregowo – w klasycznych modułach jest ich zwykle 60.
Half cut to technologia polegająca na wykorzystywaniu do produkcji modułów ogniw ciętych na pół za pomocą wycinarki laserowej. W efekcie w typowym module PV opartym na technologii krzemowej znajduje się nie 60, a 120 ogniw, a moc modułu jest zwiększona o ok 5–10 Wp.
Zalety i wady ogniw half cut
Technologia half cut powoduje, że moduły dzięki mniejszym naprężeniom w prosty sposób zyskują większą wytrzymałość mechaniczną (z uwagi na mniejsze naprężenia podczas transportu, silnego wiatru lub obciążenia śniegiem) oraz możliwość lepszej pracy także przy częściowym zacienieniu bądź zabrudzeniu.
Jednak to nie jedyne jej zalety. Ogniwa cięte na pół to także:
- Mniejsze straty i większa moc. Dzięki o połowę mniejszej powierzchni ogniwa te generują mniejsze natężenie prądu i mają mniejszy opór elektryczny (rezystancję), co przekłada się na nawet czterokrotnie niższe straty mocy na linii ogniwo PV – moduł PV.
- Mniejsze nagrzewanie. Zarówno szynowody (busbary), jak i ogniwa w modułach z ogniwami half cut mają mniejsze obciążenia prądowe, a w rezultacie mniej się nagrzewają. Jest to istotne ze względu na fakt, że niska temperatura paneli PV przedłuża ich żywotność i zwiększa uzyski.
Pomimo wielu niewątpliwych plusów ogniwa cięte na pół mają też swoje wady. W przypadku tej technologii mają one jednak marginalne znaczenie dla użytkowników, gdyż dotyczą przede wszystkim etapu produkcji. Ogniwa w technologii half cut są bardziej narażone na powstawanie wad produkcyjnych w ogniwach oraz na powstawanie tzw. złych kontaktów. Producenci muszą więc zwracać szczególną uwagę na kontrolę jakości podczas ich powstawania. W przypadku doświadczonych, uznanych producentów takich jak JinkoSolar czy Astronergy, których Energynat jest autoryzowanym importerem i dystrybutorem, nie trzeba się o to martwić. Produkty tych marek są poddawane rygorystycznym testom, a ich jakość potwierdzają także badania przeprowadzane regularnie przez niezależne laboratoria takie jak PVEL. Moduły mają też nawet 30-letnie gwarancje w standardzie.
Kiedy moduły z ogniwami ciętymi na pół są najlepszym wyborem?
Z uwagi na swoje przewagi moduły z ogniwami ciętymi na pół to doskonały wybór w przypadku instalacji rozlokowanych na częściowo zacienionych dachach. Tego typu panele sprawdzają się również, gdy zapotrzebowanie na prąd w danym obiekcie jest duże, a powierzchnia dachu niewielka. Technologia half cut pozwala bowiem w znakomity sposób połączyć kompaktowość z dużą mocą modułu.
Moduły z technologią half cut – najlepsze modele
W poniższej tabeli zamieszczamy przykłady najlepszych modeli modułów PV, w których zastosowano technologię half cut. Wszystkie są dostępne od ręki w ofercie Energynat Trade.