fbpx
Strefa wiedzy
27 listopada 2023

Poznaj 6 mitów na temat pomp ciepła

Pompy ciepła z każdym rokiem zyskują na popularności. Nie tylko ze względu na fakt, że jest to wygodna w użytkowaniu i ekologiczna technologia, lecz również z powodu licznych dotacji wspierających podobne inwestycje. Wymienić tu można m.in. programy „Czyste Powietrze”, „Moje Ciepło” oraz „Mój Prąd 5.0”. Po drugiej stronie medalu są jednak wielokrotnie powielane mity, które powodują wątpliwości wśród potencjalnych użytkowników tej technologii. W tym artykule rozprawimy się z najczęstszymi z nich.

Mit numer 1: Pompa ciepła działa tylko zimą

Chociaż główną funkcją pompy ciepła jest ogrzewanie budynku w okresie jesienno-zimowym, to na tym nie kończy jej funkcja. Większość nowoczesnych pomp działa również odwrotnie, tj. chłodzi mieszkanie w upalne dni. Urządzenia te działają bowiem w podobny sposób do klimatyzatorów. W efekcie opłacalność inwestycji znacząco się zwiększa.

Mit numer 2: Pompa ciepła nie współpracuje z grzejnikami

Niezwykle często można spotkać się z przekonaniem, że pompy ciepła współpracują wyłącznie z ogrzewaniem podłogowym. Nie jest to prawda, choć ten mit ma pewne wytłumaczenie. Co do zasady temperatura wyjściowa w pomie ciepła może być wykorzystywana zarówno do ogrzewania podłogowego, jak i do tradycyjnych grzejników. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że efektywność ogrzewania domu przy użyciu pompy i kaloryferów jest znacznie niższa. Takie połączenie jest zatem mniej opłacalne i nie pozwala w pełni wykorzystać potencjału pompy. Z tego powodu rekomenduje się je tylko w przypadku, gdy właściciel budynku posiada również instalację fotowoltaiczną.

Mit numer 3: Pompa ciepła jest bardzo głośna

Często powielanym mitem jest również ten o głośnym działaniu pompy ciepła. Wątpliwości są zrozumiałe – w końcu większości z nas zależy na spokoju i ciszy w domu. Mają one jednak niewiele wspólnego z prawdą. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że wszystkie urządzenia wchodzące na rynek muszą spełniać rygorystyczne wymogi – w tym wytyczne związane z poziomem hałasu. Obecnie stosowane technologie pozwalają osiągać świetne wyniki w tym zakresie. Poziom głośności tego typu urządzeń można dziś porównać do poziomu głośności lodówki. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że główna jednostka pompy ciepła znajduje się na zewnątrz. W zdecydowanej większości domów nie będzie więc słychać jej pracy. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, można dodatkowo wygłuszyć działanie pompy za pomocą ekranów lub innych elementów pełniących funkcję wyciszenia (tj. różnego rodzaju ścianek, płotków itp.).

Mit numer 4: Instalacja pompy ciepła ma sens tylko w nowych budynkach

Często powiela się również nieprawdziwe przekonanie, że pompy ciepła instaluje się wyłącznie w nowych budynkach. Rzeczywiście jest to rozwiązanie, na które znacznie częściej decydują się osoby mieszkające w nowym budownictwie. Nowoczesne domy są lepiej przystosowane do tej formy ogrzewania, ponieważ na ogół mają niższe zapotrzebowanie energetyczne. Nie jest to jednak reguła. Szczególnie, gdy stary budynek został zmodernizowany.

Mit numer 5: Gdy temperatura na zewnątrz będzie szczególnie niska, pompa ciepła może przestać działać

Ponieważ pompy pobierają ciepło z powietrza na dworze, wiele osób martwi się, że urządzenie przestanie spełniać swoją funkcję w czasie mrozu. Pomimo że pompy ciepła tracą część sprawności przy niższych temperaturach, wciąż mogą z sukcesem ogrzewać budynek. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy mrozy sięgną poniżej –20°C, co z uwagi na położenie geograficzne Polski, praktycznie się nie zdarza. Jednak nawet w przypadku takiej anomalii pogodowej pompa ciepła będzie mogła kontynuować ogrzewanie budynku dzięki wbudowanej grzałce.

Mit numer 6: Pompa ciepła to niepewna technologia

Ostatni spośród najczęściej powielanych mitów na temat pomp ciepła to przekonanie, że jest to nowa i wciąż niewarta zaufania technologia. Mit ten prawdopodobnie wiąże się z faktem, że w Polsce pompy ciepła dopiero zdobywają popularność i uznanie. Tak naprawdę zostały wynalezione kilkadziesiąt lat temu i od tamtej pory są nieustannie dopracowywane. Dziś bez wątpienia można nazwać je urządzeniami niemal bezawaryjnymi.

Dwa razy więcej radości z mądrych oszczędności…

Jeśli jesteś zdecydowany na instalację fotowoltaiczną z pompą ciepła i szukasz najlepszej oferty? Sprawdź ofertę „2 razy więcej RADOŚCI z mądrych oszczędności” w Energynat Solutions. W pakiecie dajemy Ci:

  • Instalację fotowoltaiczną o mocy 8 kW zbudowaną z TOPowych urządzeń: modułów w technologii N-Type marki JinkoSolar oraz falownika SOFAR 3. generacji.
  • Pompę ciepła marki KAISAI o mocy 8 kW.

A wszystko w oszałamiająco konkurencyjnej i wywołującej uśmiech na twarzach cenie – już od 36 500 zł.

Pamiętaj, że w Energynat Solutions instalację możesz mieć już w 14 dni, a każda nasza instalacja ma najwyższy standard bezpieczeństwa.

Umów się na darmowy pomiar i bezpłatną wycenę instalacji fotowoltaicznej w duecie z pompą ciepła. Zadzwoń: +48 666 030 559 Napisz: fotowoltaika@energynat.pl

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64