Przewagi technologii back contact, o których prawdopodobnie nie wiesz
Branża PV ciągle stara się zaskoczyć innowacyjnymi rozwiązaniami, jednak w czasach daleko posuniętego rozwoju technologicznego, nie jest to łatwe zadanie. Marka LONGi podołała mu i wprowadziła na rynek PV nową, innowacyjną technologię Back Contact. Na czym polega? Co ją wyróżnia? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Czym jest technologia Back Contact?
Back Contact to jedna z dwóch najważniejszych technologii stosowanych na rynku PV. LONGi opracowało nową, udoskonaloną wersję wspomnianej technologii i zintegrowało ją z dobrze znanymi ogniwami w technologii P-type. Tak narodziło się ogniwo HPBC (Hybrid Passivated Back Contact). Swój fenomen zawdzięcza przesunięciu połączeń elektrycznych na tylną część ogniw, co skutkuje minimalizacją zacienienia, a w efekcie m.in. dużo wyższą wydajnością konwersji fotoelektrycznej, a także wyższą estetyką.
Back Contact w porównaniu z PERC oraz TOPcon
Lata badań, testów oraz analiz udowodniły, że ogniwa HPBC pod wieloma względami deklasyfikują pozostałe technologie. Widać to szczególnie w zestawieniu z modułami P-type PERC oraz N-type TOPCon. Na początku warto przyjrzeć się ich wydajności. W porównaniu ze wskazanymi wcześniej technologiami, moduły z technologią HPBC wykazują jej najwyższy procent o wartości 23,3 %. Jest to możliwe dzięki pełnemu odsłonięciu ogniwa krzemowego w przedniej części modułu. Sprawia to, że przy skośnym padaniu promieni słonecznych, nie tworzy się cień, który wcześniej dezaktywował część ogniwa. Dzięki temu jest ono w stanie pochłonąć o ok. 2,27 % więcej światła niż w przypadku klasycznych modułów.
Moduły HPBC wyróżnia też wyjątkowa produktywność. Wyższe napięcie modułów LONGi Hi-MO6 (39,13 V), zapewnia wyższą dostępność mocy wyjściowej. Według testów powyższa właściwość pozwala wygenerować więcej energii w porównaniu z instalacjami opartymi na innych technologiach. Wynika to z faktu że instalacje oparte na modułach Hi MO X6 zaczynają produkować energię wcześniej i wydłużają czas pracy instalacji przy niskim nasłonecznieniu.
Omawiając moduły typu Back Contact od LONGi, nie sposób pominąć nowej technologii zgrzewania. W celu odpowiedniego zabezpieczenia ogniw HPBC, technicy i inżynierowie LONGi zrezygnowali z tradycyjnego zgrzewu w kształcie litery Z. Zamiast tego zastosowali innowacyjną konstrukcję zgrzewaną liniowo z tylnym stykiem. Zapewnia ona zmniejszenie nacisku na krawędzi ogniwa o 24 MPa, co skutecznie zwiększa jego trwałość. W efekcie moduły HPBC od LONGi służą dłużej. Wymagające warunki testowe potwierdziły, że moduły z technologią Back Contact wyróżniają się niezawodną jakością. Jest to możliwe dzięki rygorystycznemu doborowi materiałów, a także wyjątkowej precyzji wykonania.
Na koniec warto dodać, że dzięki zastosowaniu technologii Back Contact, panele zyskują wyjątkowy, elegancki wygląd. Brak przedniej szyny zbiorczej w ogniwach HPBC ukazuje nieskazitelną teksturę, dzięki czemu moduły idealnie wpisują się w trend minimalizmu.
Przyszłość systemu Back Contact
Bez wątpienia można powiedzieć, że opatentowane przez LONGi ogniwo HPBC wyznacza nowy standard w sektorze fotowoltaiki. Jak jednak rysuje się jego przyszłość? Według doktora Martina Greena, profesora Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii, technologia BC zdominuje branżę do tego stopnia, że wszyscy będą produkować ogniwa z tym rozwiązaniem. Prezes LONGi, Baoshen Zhong, twierdzi zaś, że BC stanie się najważniejszą technologią w ciągu najbliższych pięciu lub sześciu lat. Czy jest to możliwe? Biorąc pod uwagę połączenie cech wysokiej jakości, wydajności oraz atrakcyjnej estetyki, można stwierdzić, że tak.
Moduły z technologią Back Contact
Najnowsze ogniwa HPBC zostały wykorzystane do stworzenia unikalnej serii
LONGi Hi-MO X6 Explorer. W jej skład wchodzi aż 5 modeli, które z powodzeniem sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Na ich tle zdecydowanie wyróżnia się model Hi-MO X6 LR5-54HTB – idealny dla sektora instalacji domowych. Użytkownicy tego modułu doceniają jego nietuzinkowy design – głęboką, matową czerń i eleganckie wykończenie.
Wśród proponowanych modułów z technologią Back Contact znajdują się również rozwiązania przeznaczone do zastosowań komercyjnych, na przykład model Hi-MO X6 LR5-72HTH.
Moduły z technologią Back Contact od LONGi Solar z serii Hi-MO X6 Explorer:
– Hi-MO X6 LR5-54HTB
– Hi-MO X6 LR5-54HTD
– Hi-MO X6 LR5-54HTH
– Hi-MO X6 LR5-66HTH
– Hi-MO X6 LR5-72HTH
Wszystkie modele są dostępne u oficjalnego importera i dystrybutora produktów LONGi w Polsce i Europie – Energynat Trade.