fbpx
Strefa wiedzy
01 grudnia 2022

Decyzją Prezesa URE Grupa Energynat otrzymała koncesję na obrót energią elektryczną

Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki spółka w 2022 roku otrzymała koncesję na obrót energią elektryczną. Energynat staje się tym samym pierwszym w kraju podmiotem integrującym w ramach posiadanej grupy spółek wszystkie elementy kompletnego łańcucha energetycznego, opartego o odnawialne źródła energii.

Najwyższe standardy i kompetencje

Uzyskana koncesja, stanowi potwierdzenie najwyższych standardów w zakresie kompetencji i doświadczenia zespołu, jakości świadczonych usług oraz doskonałej kondycji finansowej spółki Energynat.

Naszą misją, którą konsekwentnie realizujemy, jest napędzanie transformacji energetycznej polskich firm i samorządów. Uzyskanie koncesji na obrót energią, to finalny krok na naszej drodze do budowy komplementarnego eko-energetycznego pakietu dla firm i JST, opartego na pewnym i bezpiecznym łańcuchu usług i rozwiązań OZE, oferowanych przez Energynat – mówi Marcin Bugajski, Prezes Zarządu Energynat

Model biznesowy

Zintegrowany model biznesowy Grupy Energynat, uzupełniony o obszar obrotu energią, jest teraz w 100% kompletny, a firma stała się „integratorem usług energetycznych z obszaru OZE”.

Kompleksowy zakres usług oferowany w ramach grupy naszych spółek jest zdecydowanym wyróżnikiem oferty Energynat, która posiada teraz wszystkie „elementy OZE-energetycznej układanki  – mówi Paweł Kozłowski, COO Grupy Energynat.

Na rynku istnieją firmy instalacyjne, które posiadają koncesję na obrót energią. Podobnie istnieją też spółki dystrybucyjne, które uzupełniają swoją ofertę o usługi związane z obrotem energią, ale każda z nich ma brakujące ogniwo. Obecnie tylko nasza oferta usług i rozwiązań OZE, skupionych w ramach jednej Grupy, pokrywa cały łańcuch energetyczny – import i dystrybucję sprzętu PV, wykonanie instalacji i obrót energią – uzupełnia Paweł Kozłowski.

Bezpieczna i stabilna spółka obrotu na niepewne czasy

Energynat to stabilna grupa, o zdywersyfikowanym modelu biznesowym, której przychody kolejny rok z rzędu przekroczyły 200 mln złotych. W roku 2023 sama tylko działalność związana z obrotem energią, według założeń firmy przyniesie jej kolejne 100 mln złotych, a skonsolidowane przychody grupy prognozowane są na ponad 400 mln złotych. 

Startujemy w trudnym rynkowym momencie, ale paradoksalnie dziś to nasza duża przewaga – mówi Daniel Raczkiewicz, Członek Zarządu, ekspert rynku energii w Energynat Solutions.

Jesteśmy stabilną finansowo spółką, która swoją działalność na rynku obrotu energii rozpoczyna bez ryzykownego portfela kontraktów. Co więcej, wchodzimy na rynek z portfelem blisko 100 GWh energii z OZE, który w kolejnych latach planujemy podwoić – dodaje Daniel Raczkiewicz.

Działalność Energynat w obszarze obrotu wyróżnia także zdywersyfikowana oferta produktowa. Ta uwzględnia m.in. indywidualnie projektowane modele sprzedaży energii z uwzględnieniem własnych źródeł OZE, rozliczenia w oparciu o indeksy godzinowe na rynku spot, zakupy transzowe czy z gwarancją stałej ceny prądu – uzupełnia Daniel Raczkiewicz.

Firma kładzie też duży nacisk na doświadczony zespół oraz jakość obsługi, którą ma zapewnić dedykowane kontaktom z klientem Biuro Obsługi Klienta oraz Help Desk. Podmioty korzystające z usług spółki, będą też mogły liczyć na wsparcie ekspertów Energynat w zakresie efektywnego zarządzania zużyciem energii np. poprzez  magazynowanie energii, a także doradztwo w ramach nowych regulacji prawnych.

Transformacja energetyczna firm i JST w pakiecie

Działając jako Integrator usług i rozwiązań energetycznych OZE realizujemy nawet największe i najbardziej złożone projekty, wspierając klientów spółek z Grupy Energynat na każdym etapie procesu. Punktem wyjścia do zaprojektowania efektywnych rozwiązań jest szczegółowa analiza profili zużycia i przyszłej produkcji energii. Dzięki tym danym jesteśmy w stanie zrozumieć potrzeby energetyczne klienta i zaproponować nieszablonowe rozwiązania, jak choćby szersze wykorzystanie magazynów energii, które w połączeniu z bilansowaniem oraz narzędziami z obszaru zarządzania i optymalizacji kosztów jej zakupu, przy zachodzących zmianach na rynku energii, stają się dziś konieczne – komentuje Daniel Raczkiewicz.

Misją Energynat, realizowaną w ramach umów PPA, jest łączenie wytwórców energii z jej odbiorcami w sposób, gwarantujący obu stronom szereg dodatkowych korzyści, ponad te, które dziś oferuje rynek.

Uzyskana koncesja, pozwala Grupie Energynat na oferowanie usługi bilansowania energii również właścicielom firm z infrastrukturą znajdującą się w różnych częściach kraju. W ich przypadku, nadwyżki energii z PV mogą być bilansowane z innymi, nawet bardzo odległymi punktami poboru, w tym również z tymi, które nie posiadają własnych instalacji wytwórczych OZE i tam konsumowane.

Energii z OZE dostępnej dla klientów Energynat przybywa

Zarząd Spółki stawia na dalszy rozwój w obszarze dostarczania energii z OZE do klientów biznesowych i samorządowych. Energynat podkreśla, iż w roku 2023 wolumen energii produkowanej w źródłach OZE, obsługiwanych przez spółkę obrotu Grupy, osiągnie poziom 200 GWh. To solidny fundament, na którym Energynat będzie bezpiecznie budować portfolio klientów w obrocie certyfikowaną energią elektryczną w 100% ze źródeł OZE.

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64