fbpx
Strefa wiedzy
21 lipca 2022

Czym jest depozyt prosumencki?

Pojęcie depozytu prosumenckiego, które zostało wprowadzone w nowelizacji, oznacza wartość środków należnych prosumentowi za energię elektryczną wprowadzoną do sieci przez prosumenta w danym okresie rozliczeniowym. Ta jest obliczana na podstawie sumy iloczynów dla wszystkich okresów rozliczania niezbilansowania w okresie rozliczeniowym, ilości wprowadzonej do sieci energii i miesięcznej ceny określonej w art. 4b ust. 6 Ustawy o OZE. 

Kwota środków stanowiąca depozyt prosumencki może być rozliczana na koncie prosumenckim przez 12 miesięcy od dnia jej przypisania, a na rozliczenie ze sprzedawcą w pierwszej kolejności przeznacza się środki o najstarszej dacie przypisania do konta prosumenta. W przypadku braku wykorzystania w ww. terminie całości zgromadzonych środków, prosumentowi zostaje wypłacone 20% ich wartości do końca 13 miesiąca.

Masz pytania dotyczące sposobu rozliczania energii w systemu wnet-billing? Chcesz uzyskać poradę na temat instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu lub darmową wycenę?

Skontaktuj się z Doradcą Energetycznym Energynat Solutions: +48 600 103 901

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64