fbpx
Strefa wiedzy
17 marca 2024

Jak taryfy dynamiczne wpłyną na projektowanie instalacji PV? Wywiad z Michałem Kozłowskim, kierownikiem działu projektowego w Energynat Solutions

W ostatnich miesiącach coraz więcej mówi się o zmianach związanych z wejściem w życie taryf dynamicznych. Co te zmiany oznaczają dla zespołów projektujących instalacje PV?

Michał Kozłowski: Do tej pory taryfy dynamiczne były zarezerwowane tylko dla dużych odbiorców, jednak planowana przez Ministerstwo nowelizacja przepisów ma to zmienić – odtąd tzw. rozliczenia godzinowe będą dotyczyć także klientów indywidualnych. Czeka nas mała rewolucja, która wymusi zmianę przyzwyczajeń milionów Polaków. To wiele zmienia zarówno w postrzeganiu pracy samej instalacji PV, jak i w jej użytkowaniu. Oszczędności generowane przez odpowiednio zaprojektowaną i wybudowaną oraz właściwie zarządzaną instalację fotowoltaiczną, mogą być naprawdę znaczące.

W przypadku prosumentów, na zmianie skorzystają przede wszystkim ci, którzy nauczą się mądrze zarządzać energią ze słońca, tj. będą korzystać z relacji profilu cen do profilu poboru.

Instalacje, które będą działać w nowym systemie, muszą maksymalnie ograniczać oddawanie energii do sieci. Konieczne jest przekierowywanie energii pochodzącej z mikroinstalacji PV na bieżące zużycie oraz magazynowanie jej nadwyżek do wykorzystania na później. W ten sposób zwiększamy autokonsumpcję, a jednocześnie minimalizujemy zakup energii z sieci, co z kolei przekłada się na wyższe oszczędności z fotowoltaiki. Dziś kluczowe staje się… Czytaj dalej TUTAJ.

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64