fbpx
Strefa wiedzy
06 czerwca 2022

Kierunki transformacji energetycznej

Źródło: MyCompany Polska

Obecna sytuacja geopolityczna unaoczniła konieczność podjęcia zdecydowanych kroków, jeśli chodzi o transformację rynku energii w Polsce. Szukanie i wspieranie rozwiązań OZE wpisuje się w coraz większe wymagania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, ale również ekologiczne, jakie firmom stawiają klienci, interesariusze i przepisy prawa.

Inwestycja w prąd z OZE np. firmową instalację fotowoltaiczną to dziś jedyny sposób, aby uniknąć podwyżek cen energii w kolejnych latach. Nie trzeba już o tym przekonywać polskich przedsiębiorców. Bezpieczeństwo i ekologia w firmie się opłaca. Widzimy to po ogromnej liczbie realizowanych przez nas instalacji dla klientów B2B zarówno tych nowych, jak i rozbudowy już istniejących o dodatkowe kilkaset, a nawet o kilka tysięcy kW.

Kluczowym krokiem po stronie państwa jest dziś intensywny rozwój sieci elektroenergetycznych zarówno przesyłowych, jak i dystrybucyjnych. Bez modernizacji sieci transformacja energetyczna w Polsce jest ograniczona. Ważna jest również liberalizacja ustawy odległościowej tzw. 10H. Należy jednak pamiętać, że development nowych projektów wiatrowych na lądzie to perspektywa 2–3 lat. 

Dziś optymalnym rozwiązaniem jest budowa instalacji OZE i wykorzystywanie energii w modelu autokonsumpcji tak, aby jak najmniej energii było oddawane do sieci, które są przeciążone. Dlatego analiza profili zużycia i produkcji energii jest dziś tak istotna w procesie zaprojektowania własnej elektrowni, a systemy magazynowania i zarządzania energią stają się koniecznością. 

Przyłączenie zakładanej na 2030 r. 50 GW mocy w OZE wymaga olbrzymich nakładów, w tym przede wszystkim na modernizację sieci. To pierwszy, naturalny etap (r)ewolucji, która już się rozpoczęła. Przy krajowym zapotrzebowaniu szczytowym wynoszącym ok. 24 GW w okresie letnim i ok. 27 GW w zimie, moc w OZE generowana w zależnych pogodowo źródłach OZE, będzie wymagać współpracy z konwencjonalnymi elektrowniami systemowymi.

Kolejnym krokiem będzie więc zmiana w obszarze usług systemowych. Ta musi nastąpić poprzez digitalizację energetyki oraz rozwój technologii magazynowania. Stabilizacja krajowego systemu elektroenergetycznego będzie wymagać zaawansowanych systemów do zarządzania produkcją i popytem na energię z możliwością okresowego magazynowania nadwyżek energii z OZE oraz okresowym poborem energii z magazynów na potrzeby odbiorców końcowych. W tym celu niezbędne będzie

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64