fbpx
Strefa wiedzy
19 czerwca 2023

Co to jest audyt fotowoltaiczny i kiedy się go przeprowadza?

Umówienie firmy na audyt fotowoltaiczny to pierwszy krok w stronę zielonej, a przede wszystkim tańszej, energii. To właśnie od niego zaczyna się proces transformacji energetycznej przedsiębiorstwa. Jak wygląda taki audyt? Ile kosztuje i jak się do niego przygotować? To pytania, które zadaje sobie większość przedsiębiorców stojących przed ostateczną decyzją o inwestycji we własną elektrownię słoneczną. W poniższym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tym tematem.

Jak wygląda audyt fotowoltaiczny?

Prawidłowo przeprowadzony audyt fotowoltaiczny gwarantuje dobre działanie elektrowni, odpowiedni dobór wielkości instalacji PV, a dodatkowo wpływa na tak ważne kwestie jak bezpieczeństwo czy rentowność inwestycji. Z tego powodu powinien być przeprowadzany na miejscu. Tylko w ten sposób można wykonać dokładne pomiary i oględziny, które pozwolą na fachową ocenę możliwości instalacyjnych na danym budynku lub w jego okolicy.

Podczas profesjonalnie wykonanego audytu PV analizuje się następujące czynniki:

  • zużycie energetyczne obiektu,
  • profil zużycia energii (godziny pracy obiektu),
  • jego usytuowanie,
  • zacienienie,
  • bezpieczeństwo,
  • pokrycie dachu (w przypadku instalacji dachowych).

Etapy audytu PV

Audyt fotowoltaiczny – etap I

Pierwszym i zarazem najważniejszym etapem każdego audytu jest analiza zużycia energii elektrycznej oraz przygotowanie profilu poboru danego przedsiębiorstwa. W tym celu najpierw analizuje się faktury za prąd za okres ostatnich 12 miesięcy lub dane dobowo-godzinowe (tzw. 15-minutówki), do których dostęp posiadają większe przedsiębiorstwa będące na taryfie B. Następnie na podstawie rozmowy z inwestorem specjaliści Energynat Solutions ustalają, czy otrzymane dane nie były zaburzone np. w wyniku przestojów produkcyjnych czy innych zdarzeń losowych. Staramy się również w oparciu o rozmowę z inwestorem zaprognozować i oszacować przyszłe zapotrzebowanie na energię danej firmy na podstawie planowanych inwestycji i przedsięwzięć.

Audyt fotowoltaiczny – etap II

Kolejnym krokiem jest analiza możliwości instalacyjnych, na które wpływają takie aspekty jak usytuowanie obiektu oraz rodzaj i stan dachu. Specjalista przeprowadzający audyt sprawdza rozmiar dachu, jego stan techniczny, kąt nachylenia oraz rodzaj poszycia. Dane te pozwalają ustalić, czy możliwe jest bezpieczne wykonanie instalacji dachowej. W wielu przypadkach wykonywana jest także specjalistyczna opinia konstruktora, który precyzyjnie wskaże dopuszczalny poziom obciążenia danej połaci dachowej.

Czasami konieczne jest zastosowanie specjalnych technologii umożliwiających montaż (tak dzieje się np. w przypadku instalacji na dachach płaskich). W najbardziej skomplikowanych przypadkach, np. gdy nośność dachu jest stanowczo za mała, konieczna jest rezygnacja z elektrowni dachowej na rzecz elektrowni naziemnej.

Oprócz kwestii związanych z dachem analizuje się również stopień zacienienia budynku, a także takie szczegóły, jak możliwość montażu z zachowaniem wymaganych bezpiecznych odległości pomiędzy poszczególnymi komponentami PV. Wszystko to wpływa na ostateczny projekt instalacji i pozwala stwierdzić, jakiego typu moduły fotowoltaiczne sprawdzą się najlepiej w danym przypadku oraz czy konieczne będzie zastosowanie optymalizatorów mocy, specjalistycznych inwerterów itp. Wszystko to po to, by elektrownia przynosiła możliwie największe zyski i działała bezawaryjnie.

Audyt fotowoltaiczny – etap III

Na koniec audytów dotyczących budynków o zapotrzebowaniu na elektrownię do 50 kW przychodzi moment, w którym specjalista może przedstawić wstępną wycenę instalacji oraz rekomendowane rozwiązania. Następnie przygotowuje się wizualizację projektu wraz z takimi danymi jak przewidywany czas zwrotu inwestycji oraz szacowane oszczędności roczne.

Audyt fotowoltaiczny dla firm o dużym zapotrzebowaniu energetycznym

W przypadku przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu energetycznym, dla których Energynat Solutions realizuje projekty instalacyjne o mocy powyżej 50 kW, audyt jest nieco bardziej rozbudowany. Po wykonaniu niezbędnych pomiarów wykonuje się wizualizację elektrowni. Na podstawie pozyskanych danych eksperci określają profil energetyczny przedsiębiorstwa, który zestawiają z profilem produkcji planowanej instalacji PV. W ten sposób pozyskuje się przejrzysty schemat przepływów energii, dzięki któremu można opracować 2 lub 3 warianty projektu instalacji:

  • Wariant 1. uwzględnia maksymalną ilość modułów, które można umieścić na dachu.
  • W wariancie 2. zaproponowana moc PV jest taka sama jak zużycie energetyczne firmy.
  • W wariancie 3. projekt jest opracowany tak, by instalacja generowała największe oszczędności z tytułu wyprodukowanej energii przy uwzględnieniu opłat zmiennych dystrybucyjnych. Jest to opcja najbardziej opłacalna ekonomicznie.

Po zapoznaniu się z zaletami i wadami każdego wariantu, inwestor wybiera jeden z nich, a Energynat Solutions wdraża w firmie wybrane rozwiązanie.

Czy do audytu fotowoltaicznego trzeba się przygotować?

Aby audyt fotowoltaiczny mógł być przeprowadzony sprawnie i skutecznie, dobrze jest się do niego przygotować. Na szczęście wymagania nie są duże – należy jedynie mieć przy sobie ostatnie faktury za prąd oraz wiedzę na temat pokrycia oraz konstrukcji dachu. Całą resztą zajmują się specjaliści Energynat Solutions.

Ile kosztuje audyt fotowoltaiczny?

Niektóre znane firmy oferują płatne audyty PV. Takie rozwiązanie jest jednak mało korzystne dla inwestorów, którzy na początkowym etapie inwestycyjnym nie są pewni, czy zainstalowanie modułów w ich firmach będzie możliwe. W Energynat Solutions stawiamy na partnerstwo i uczciwą współpracę, dlatego usługa audytu jest u nas w większości przypadków całkowicie darmowa. Bez względu, czy zdecydujesz się na kontynuowanie współpracy w zakresie realizacji projektu, nie naliczymy za nią żadnych dodatkowych opłat.

Umów się na spotkanie z doradcą ds. OZE dla firm TUTAJ.

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64