fbpx
Strefa wiedzy
19 maja 2023

Ile prądu zużywają urządzenia w biurze?

Czym są biurowe komputery w obliczu wielkich maszyn z hal produkcyjnych – pomyślał kiedyś każdy, kto prowadzi energochłonny biznes. Okazuje się jednak, że prawda może zaskoczyć nie jedną z tych osób. Urządzenia w biurze pobierają niemało energii, a co więcej, energia konieczna do pracy laptopów to tylko kropla w morzu kilowatogodzin potrzebnych do zaspokojenia potrzeb przeciętnego biurowca. O jakich ilościach mowa? Sprawdźcie w poniższym artykule.

Typowe urządzenia biurowe a pobór energii

Oprócz wspomnianych komputerów czy laptopów uwzględnić należy także takie urządzenia jak:

  • drukarki i kserokopiarki,
  • smartfony, które rozładowują się relatywnie szybko,
  • czajniki, a także mikrofalówki czy lodówki oraz wszelkie pozostałe elementy wyposażenia biurowej kantyny, takie jak ekspres do kawy.

W przypadku firm zatrudniających wielu pracowników koszty związane z poborem energii przez wszystkie te urządzenia bywają kolosalne – a to dopiero szczyt góry lodowej, bo tak cenny w dzisiejszych czasach prąd zużywają przecież także windy, elementy oświetlenia, podświetlane szyldy, klimatyzacja itp. W tym zestawieniu skupimy się jednak wyłącznie na urządzeniach wymienionych w powyższej liście.

Drukarka

Przy założeniu, że biuro dysponuje drukarką laserową, która pracuje dziennie około 10 minut, a przez 8 h jest pozostawiona w stanie wyczekiwania, miesięczne zużycie energii wyniesie od 2,5 kWh do nawet 12,99 kWh w przypadku najbardziej energochłonnych urządzeń.

Ładowarki do smartfonów

Zużycie energii podczas jednorazowego ładowania telefonu wynosi ok. 0.01–0,02 kWh. Zakładając, że dziennie w biurze ładuje się 50 telefonów, zużycie prądu wyniesie 10–20 kWh miesięcznie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w czasie, gdy ładowarka jest podłączona do gniazdka, ale nieużywana, wciąż pobiera prąd.

Laptopy

Średnia moc standardowego laptopa biurowego wynosi około 40 W. Przez 8h zużyje więc on 0,32 kWh. W biurze, w którym codziennie przebywa 50 osób, miesięczne zużycie prądu wyniesie zatem 320 kWh.

Czajnik

Przeciętny czajnik elektryczny ma ok. 2000–2200 W. Zagotowanie pełnego urządzenia zajmie mu wówczas mniej więcej 3 minuty. Jeśli w ciągu dnia w ten sposób z urządzenia skorzysta się 20 razy, firma zużyje ok. 2 kWh, a miesięcznieok. 40 kWh energii. Ten wynik można zmniejszyć dzięki gotowaniu dokładnie takiej ilości wody, jaka jest potrzebna w danym czasie. W przypadku urządzeń firmowych jest to jednak trudne do skontrolowania.

Mikrofalówka

Jedno użycie przeciętnej mikrofalówki to ok. 0,14 kWh. W przypadku, gdy firma zatrudnia 50 osób, a każda z nich używa tego urządzenia raz w ciągu dnia roboczego, dzienne zużycie wyniesie 7 kWh, co w skali miesiąca daje ok. 140 kWh.

Ekspres do kawy

Przyjmijmy, że nowoczesny ekspres ciśnieniowy o mocy 1500 W przygotowuje filiżankę kawy w około 2,5 minuty. Jeśli każdy spośród 50 pracowników firmy wypije dwa takie napoje w ciągu dnia, to ekspres pobierze 6,25 kWh. Miesięcznie będzie to zatem 125 kWh.

Lodówka

Niewielka lodówka o pojemności 43 l zużywa około 100 kWh rocznie, a to ok. 8,33 kWh miesięcznie. W przypadku firmy zatrudniającej 50 pracowników biurowych małe urządzenia może jednak okazać się niewystarczające. W przypadku większych lodówek zużycie energii może być nawet 2 razy większe – i to w przypadku urządzeń energooszczędnych w klasie A++.

Razem pobór prądu tylko przez powyższe urządzenia wynosi zatem około 666,32 kWh – a to zestawienie zaledwie kilku urządzeń, które nie uwzględnia choćby energii zużywanej w trybie stand by. W wielu biurach oprócz laptopów używa się również komputerów stacjonarnych, rzutników czy też niszczarek, nie mówiąc o klimatyzacji. W ogólny rozrachunek wliczyć należy również router, alarm, drzwi automatyczne i wiele innych urządzeń.

3 kroki, dzięki którym Twoje faktury za prąd zmaleją, czyli jak oszczędzać energię w biurze

Postaw na energooszczędne urządzenia i rozwiązania

Lodówka w klasie A++ czy energooszczędne żarówki to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania biurowych urządzeń. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek dotyczących wyboru pozostałych sprzętów:

– Jeśli w Twoim biurze drukuje się bardzo małe ilości dokumentów, możesz postawić na drukarkę atramentową, która pobiera mniej prądu niż popularna drukarka laserowa.

– Postaw na czajnik z płytką grzewczą, a nie z grzałką, gdyż można w nim gotować nawet bardzo niewielką ilość wody. Aby pokryć wodą grzałkę trzeba bowiem nalać jej znacznie więcej, a to wiąże się z dłuższym czasem gotowania i w efekcie większym poborem energii. Warto unikać też gotowania niepotrzebnych dużych ilości wody, która nie jest zużywana.

– Zamień suszarkę do rąk na ręczniczki papierowe – jest to rozwiązanie tańsze i zarazem higieniczniejsze.

– Zainwestuj w energooszczędne klimatyzatory, kopiarki, komputery i inne duże urządzenia elektryczne, które często pozostawiane są włączone przez całą noc. Czasami pracownicy zostawiają je włączone także przez weekendy i w święta.

– Zainwestuj w automatyczne wyłączanie światła w przestrzeniach wspólnych, tj. na korytarzach, w kuchni i toaletach.

Edukuj pracowników

Dobre nawyki takie jak wyłączanie światła w kantynie i łazience, czy wspomniane niepozostawianie urządzeń w trybie stand by oraz odłączanie od gniazdek nieużywanych ładowarek, mogą przyczynić się do obniżenia faktur za prąd nawet o 20%. Nienachalnym sposobem na przypominanie o nich pracownikom może być rozwieszenie przypominających naklejek.

Inwestuj w tanią energię

    Najbardziej efektywne będzie jednak wdrożenie oszczędnych rozwiązań na większą skalę. Z roku na rok coraz bardziej opłacalna dla przedsiębiorców staje się zielona energia. Dla przykładu inwestycja w firmową instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp zwróci się w około 4 lata i przyniesie firmie nawet 50 tys. zł oszczędności rocznie. Wybrane przykłady podmiotów, które już skorzystały z tego rozwiązania znajdziesz tutaj: https://energynat.solutions/realizacje/.

      Formularz

      Zostaw nam
      wiadomość
      lub zadzwoń 22 245 40 64