fbpx
Strefa wiedzy
13 lutego 2023

Fotowoltaika dla przemysłu

W świadomości wielu Polaków fotowoltaika to rozwiązanie dedykowane użytkownikom indywidualnym. Tymczasem na instalacjach solarnych najbardziej i najszybciej zyskują podmioty gospodarcze – to właśnie one zużywają największe pokłady energii, a jednocześnie są obarczone dodatkowymi opłatami takimi jak tzw. „opłata mocowa”. Istnieją jednak sektory, dla których zysk z PV jest szczególnie duży.

Przemysł energochłonny, czyli jakie przedsiębiorstwa płacą najwyższe rachunki za prąd

Chociaż fotowoltaika opłaca się każdemu przedsiębiorcy, największy zysk przyniesie firmom, które – z uwagi na charakter swojej działalności – pobierają duże ilości energii. Są to zwykle wysoko zmechanizowane fabryki czy zakłady przetwórstwa, m.in. producenci papieru, huty szkła czy firmy zajmujące się obróbką metali. Polskie prawo nazywa tego rodzaju podmioty odbiorcami energochłonnymi. Chociaż mogą one liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe ze strony państwa, to nie dotyczą ich zamrożenia cen energii. W rezultacie płacą coraz większe rachunki. Podobnie jest w przypadku firm z sektora spożywczego – producentów makaronów, przetwórców owoców i warzyw czy dużych piekarni przemysłowych.

Zobacz także: Schumacher Packaging stawia na prąd z OZE

Oprócz różnych sektorów tzw. przemysłu energochłonnego największe rachunki za prąd płacą też właściciele biurowców, galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych. Wszystkie spośród wymienionych obiektów wykorzystują szczególnie dużo energii z uwagi na oświetlenie, a także pracę sprzętów komputerowych, wentylacji, klimatyzacji czy lodówek. Wśród przedsiębiorstw o szczególnie wysokim zużyciu energetycznym znajdziemy także duże, przemysłowe gospodarstwa rolnicze, a także mleczarnie i zakłady przetwórstwa mięsnego.

Wszystkie te podmioty na ogół mają doskonałe warunki do instalacji fotowoltaiki. Duże zakłady dysponują zwykle obszernym dachem umożliwiającym montaż odpowiedniej liczby paneli. Dodatkowo w przeważającej części są usytuowane na rozległych, nasłonecznionych placach, dzięki czemu efektywność PV jest maksymalizowana. Instalacje PV realizowane dla takich przedsiębiorstw zwracają się szczególnie szybko – przy obecnych cenach prądu jest to możliwe nawet w 4 lata.

Zysk z fotowoltaiki dla przemysłu

Według danych Instytutu Energii Odnawialnej do 2035 r. stawki za energię przekroczą 400 zł/MWh. Stałe podwyżki cen energii to zagrożenie dla stabilności finansowej wielu firm, ale jednocześnie szansa dla prosumentów. Wzrost cen energii przekłada się bowiem na szybszy zwrot inwestycji w OZE – a im szybszy zwrot, tym większy ostateczny zysk.  

No dobrze, ale o jakich zyskach mowa? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o znacząco niższe opłaty za zużycie energii. Własna elektrownia słoneczna to także:

  • mniejsza emisja CO2, a co za tym idzie, lepszy wizerunek firmy,
  • mniejszy koszt produkcji pozwalający na zaproponowanie bardziej konkurencyjnej ceny towaru lub usługi,
  • niezależność od zmian cen prądu.

Instalacje w Polsce i za granicą

O opłacalności fotowoltaiki dla biznesu przekonali się biznesmeni z Polski i za granicy. W Niemczech – jednym z najmniej nasłonecznionych krajów Europy – moc zainstalowanych systemów PV w 2022 r. wynosił już około 59 GW. To najwyższy wynik w całej Unii Europejskiej. Co ważne, ponad połowę z nich stanowiły instalacje na dachach obiektów komercyjnych oraz elektrownie naziemne. Również w Polsce fotowoltaika dla firm staje się coraz popularniejsza. Energię ze słońca czerpie już m.in. firma Mardom zajmująca się produkcją mebli i akcesoriów. Dzięki instalacji o mocy 3,2 MW zaprojektowanej i wykonanej przez Energynat Solutions przedsiębiorstwo zaoszczędzi rocznie około 2,5 mln zł (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Finansowanie fotowoltaiki dla przemysłu

Za instalacjami PV dla przemysłu przemawiają atrakcyjne formy finansowania inwestycji. Na firmy czekają liczne programy dofinansowań oraz niskoprocentowych pożyczek na wprowadzenie OZE. Programy unijne, państwowe oraz lokalne zachęcają do inwestowania w energię ze słońca także wysokim budżetem. Dla przykładu w ramach programu Energia Plus na budowę ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 1,6 MW udzielono pożyczki w wysokości 4,6 mln zł. Całkowita kwota dofinansowań wynosiła wówczas aż 566,931 mln.

Właściciele biznesów mogą ponadto zdecydować się na fotowoltaikę w leasingu. Więcej na ten temat pisaliśmy we wpisie Fotowoltaika w leasingu – czy to dobre rozwiązanie dla firmy? Możliwe jest również wliczenie inwestycji w koszty działalności gospodarczej.

Masz pytanie? Chcesz porozmawiać o fotowoltaice dla biznesu?
Napisz do nas: http://bit.ly/3X9LwOC

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64