fbpx
Strefa wiedzy
19 maja 2022

Gdzie sprawdzą się moduły bifacjalne?

Moduły bifacjalne to moduły, które mogą produkować prąd zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Dzięki temu mogą wytwarzać więcej energii niż klasyczne, jednostronne moduły PV, a ich współpraca z optymalizatorami mocy jest bardzo korzystna. Z tego powodu są popularnym rozwiązaniem w instalacjach PV. Gdzie najlepiej sprawdzą się moduły bifacjalne?

Na rynku dostępne są na moduły monofacjalne i bifacjalne. Tradycyjne moduły PV pochłaniają światło tylko z jednej strony, dlatego znane są jako „jednostronne”. Z kolei „dwustronne” panele PV posiadają dwie aktywne strony, które pochłaniają światło, dzięki czemu sprawność tych paneli fotowoltaicznych jest znacznie wyższa niż tradycyjnych paneli jednostronnych. Energia elektryczna jest generowana jednocześnie na przedniej i tylnej stronie panelu PV, co skutkuje wyższą wydajnością.

Wśród paneli bifacjalnych wyróżniamy z kolei dwa główne typy: obustronne z podwójnym przeszkleniem – tzw. Double Glass (DG) – oraz Transparent Backsheet (TB) z przezroczystą tylną warstwą elektroizolacyjną. Oba rodzaje paneli mają wspólną cechę – odporność ogniową. O tym, czym się różnią przeczytacie w artykule dostępnym w naszej Strefie Wiedzy w artykule Panele bifacjalne typu Double Glass vs Transparent Backsheet. Gdzie tkwią różnice?

Moduły bifacjalne zastosowanie


Bifacjalne moduły fotowoltaiczne najczęściej stosuje się w do budowy instalacji gruntowych, ale montuje się je również na dachach płaskich, a szczególnie na dachach obiektów komercyjnych o dużym zapotrzebowaniu energetycznym. Świetnie sprawdzą się na przykład w instalacjach farmowych.


Dzięki zastosowaniu modułów bifacjalnych można dodatkowo wykorzystać promieniowanie słoneczne, które odbija się od podłoża i dociera do tylnej części paneli. Zastosowanie modułów dwustronnych pozwala na wyraźne zwiększenie uzysków w stosunku do klasycznych instalacji naziemnych skierowanych na południe.


Niski montaż modułów nie sprzyja możliwości dotarcia odbitych promieni do tylnej części modułu, dlatego zalecana wysokość umiejscowienia modułów dwustronnych to około 80–100 cm (licząc od dolnej krawędzi modułu). Dodatkowe uzyski z tylnej strony uzależnione są również od rodzaju podłoża i współczynnika odbicia podłoża (albedo) – im jest wyższy, tym większy będzie dodatkowy uzysk z modułów PV. Dla zobrazowania, albedo dla betonu pomalowanego na biało wynosi 65–80 %, dla betonu, który nie został pomalowany, ta wartość szacowana jest na 16 %, albedo trawnika to około 23 %, a jasnego piasku 40 %. Jak widać, niezwykle ważne jest podłoże, na którym instaluje się panele fotowoltaicznej typu bifacial. W celu osiągnięcia możliwie najlepszych warunków, warto więc zadbać o odpowiedni rodzaj podłoża. Dzięki temu produkcja prądu przez dwustronne panele fotowoltaiczne będzie zdecydowanie najbardziej wydajna.


Rozplanowania modułów fotowoltaicznych należy dokonać w taki sposób, żeby nie zacieniały się nawzajem. Stąd też równie istotnym czynnikiem wpływającym bezpośrednio na uzyski jest Współczynnik Pokrycia Terenu (WPT), który określa jaką część powierzchni instalacji pokrywa rzut pionowy stołów z modułami PV. W klasycznej naziemnej instalacji fotowoltaicznej WPT powinien wynosić około 35–45 % (w zależności od kąta nachylenia modułów), z kolei w przypadku zastosowania modułów bifacjalnych, WPT nie powinien przekraczać 30 %.


Szczególne korzyści z zastosowania modułów bifacjalnych pojawiają się, gdy są one ustawione pod kątem 90° do podłoża, na przykład jako element ogrodzenia czy ekranów dźwiękochłonnych. W takiej konfiguracji dwustronne moduły mogą wyprodukować wydatnie więcej energii niż klasyczne jednostronne moduły PV. Możliwe jest zwiększenie dodatkowego uzysku nawet do 80 %.

Moduły bifacjalne – na jaką inwestycję?


Moduły bifacjalne dobrze sprawdzą się na farmach fotowoltaicznych i przy większych instalacjach naziemnych. Z powodzeniem można ich używać również w elektrowniach słonecznych ulokowanych na dachach płaskich o dużej powierzchni, np. na sklepach wielkopowierzchniowych czy fabrykach. Z kolei w gospodarstwach domowych można je stosować do instalacji gruntowych.


Decydując się jednak na moduły bifacjalne, warto wziąć pod uwagę, że są nieco droższe od tradycyjnych, monofacjalnych paneli i wymagają specjalnych konstrukcji montażowych, które będą w jak najmniejszym stopniu zacieniały tył modułów.


Wśród ich zalet podkreślić na pewno trzeba to, że szkło bifacjalne wydłuża żywotność paneli i minimalizuje ich stopień degradacji w czasie. Te nawet po 30 latach zachowują 80 % gwarantowanej mocy wyjściowej…


…lub więcej jak choćby moduły Transparent Backsheet, np. typu 455/460 W Bifacial Eagle od Jinko Solar, które w ofercie Energynat są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, zbliżonych do cen modułów typu Mono. To sprawdzone moduły, których technologii budowy dziś ufa także NASA. To dwustronne moduły łączące technologię szkła po stronie wierzchniej modułu z przezroczystą tylną warstwą elektroizolacyjną tzw. Transparent Backsheet.

Dlaczego jeszcze warto postawić na moduły Eagle Bifacial od JinkoSolar?

 • Najlepiej sprzedający się model paneli typu bifacial na świecie (Dane: 2017–2021).
 • Aż 30-letnia gwarancja mocy liniowej (84,95 % po 30 latach). Technologia TB gwarantuje doskonałą wydajność i moc modułu.
 • Niezwykła wydajność nawet przy słabym nasłonecznieniu. Technologia Transparent Backsheet przekłada się na niższe koszty instalacji i utrzymania modułów niż w przypadku paneli dwustronnie przeszklonych (Double Glass).
 • Moduły produkowane w USA i Malezji.

W portfolio Energynat posiadamy także moduły typu Double Glass Jinko Tiger Pro 540 W oraz Astronergy Astro 5 Semi 540 W.

W razie pytań, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy w ekspresowym tempie nie tylko odpowiedzą na potencjalne pytania, doradzą, ale również przygotują konkurencyjną ofertę. Zapraszamy do kontaktu bezpośredniego: kom +48 784 312 719 lub +48 602 742 447

  Formularz

  Zostaw nam
  wiadomość
  lub zadzwoń 22 245 40 64