fbpx
Strefa wiedzy
17 czerwca 2024

Optymalizatory mocy – co musisz o nich wiedzieć? Wywiad z Grzegorzem Olechowskim z SolarEdge

Energynat: Jak działają optymalizatory i w jaki sposób wpływają na instalację fotowoltaiczną?

Grzegorz Olechowski: Głównym zadaniem optymalizatorów jest optymalizowanie, czyli kondycjonowanie sygnału prądowo-napięciowego pochodzącego z modułu, ujednolicanie go i przekazywanie do falownika. Dzięki temu, że układ śledzenia punktu mocy maksymalnej, czyli tzw. MPP tracking, jest przeniesiony z falownika do każdego optymalizatora osobno, każdy moduł podłączony do optymalizatora mocy pracuje tak wydajnie jak się da – niezależnie od warunków, w których się znajduje. To oznacza, że w sytuacji, gdy jeden moduł na połaci dachu znajduje się w zacienieniu, a drugi jest w pełnej ekspozycji na słońce, to optymalizatory z każdego z nich próbują wyciągnąć maksimum mocy, maksimum produktywności i nie dzieje się tak, że najsłabiej pracujący, zacieniony moduł ogranicza pracę wszystkich pozostałych modułów znajdujących się w łańcuchu.

Energynat: Kiedy warto zdecydować się na montaż optymalizatorów?

Grzegorz Olechowski: Odpowiedzią na to pytanie mogłoby być właściwie jedno słowo – zawsze. Nie ma takiej instalacji, która nie skorzystałaby na działaniu optymalizatorów.

Niestety obiegowa opinia na temat tego rozwiązania jest inna. Wiele osób związanych z branżą PV kojarzy optymalizatory mocy wyłącznie z instalacjami, które są częściowo zacienione lub ulokowane na dachu o skomplikowanej konstrukcji. Nic bardziej mylnego. Optymalizatory SolarEdge to niezwykle uniwersalne rozwiązanie, a za jego stosowaniem przemawia wiele aspektów technicznych.

Wyliczanie zalet można zacząć od tak prozaicznej kwestii jak niwelowanie skutków nierównomiernego starzenia się modułów, ich zabrudzenia bądź ośnieżenia. Za pomocą optymalizatorów minimalizuje się też negatywny wpływ warunków środowiskowych związanych z różną temperaturą, różnym nasłonecznieniem i ekspozycją modułów na danej połaci.

W klasycznej instalacji szeregowej, pozbawionej optymalizatorów mocy, łańcuch jest tak mocny jak najsłabsze jego ogniwo. Ta zasada całkowicie się nie sprawdza w przypadku instalacji z optymalizacją SolarEdge. Za pomocą optymalizatorów zwiększa się więc efektywność i niezawodność elektrowni PV.

Dodatkowo za sprawą optymalizatorów SolarEdge poprawia się bezpieczeństwo instalacji i ułatwia jej serwisowanie poprzez umożliwienie podglądu i analizy pracy elektrowni na poziomie pojedynczego modułu fotowoltaicznego. Przykładowo w systemie stringowym najpowszechniejsza usterka to uszkodzenie diody bypassowej w module fotowoltaicznym. W przypadku instalacji z optymalizatorami SolarEdge bardzo szybko jesteśmy w stanie to wyłapać za pomocą portalu monitoringu, który z łatwością wykrywa taką usterkę i powiadamia właściciela instalacji lub instalatora, że prawdopodobnie doszło do uszkodzenia diody bypassowej. Taki przebieg zdarzeń nie byłby możliwy w przypadku instalacji stringowej pozbawionej optymalizatorów.

Energynat: Jakiś czas temu SolarEdge wprowadził do swojej oferty nową serię optymalizatorów. Czy mógłby Pan o niej opowiedzieć więcej? Czym seria S różni się od starszej od siebie serii B?

Grzegorz Olechowski: Optymalizatory mocy SolarEdge z serii S są rozwinięciem serii P. Zostały wzbogacone o dodatkowe funkcjonalności związane z bezpieczeństwem, choć oczywiście nie brakuje w nich również rozwiązań znanych z serii P. Wśród dodatkowych funkcji serii S znajdziemy m.in. Sense Connect, czyli detekcję nieprawidłowych temperatur na złączach wejściowych i wyjściowych optymalizatora mocy.

Energynat: Jak prawidłowo dobrać optymalizatory? Czy ich instalacja jest trudna?

Grzegorz Olechowski: Sama instalacja nie jest trudna, ale konieczne jest jej staranne zaprojektowanie i odpowiednie dopasowanie optymalizatorów do modułów fotowoltaicznych. Zadanie to znacząco ułatwia aplikacja SolarEdge Designer, którą zaprojektowaliśmy z myślą o instalatorach i projektantach PV.

SolarEdge Designer to darmowy program wspomagający projektowanie instalacji z optymalizatorami SolarEdge. Oczywiście nie wyręcza on projektanta w jego pracy, jednak znacząco ją ułatwia. W systemie SolarEdge Designer można znaleźć obszerną i ciągle aktualizowaną bazę modułów fotowoltaicznych różnych producentów. Aplikacja zna ich parametry, tj. moc, prąd i napięcie, i na ich podstawie ocenia, jaka grupa optymalizatorów mocy będzie kompatybilna z danym modelem modułu. Dzięki temu instalator zyskuje pewność, że prawidłowo dobiera optymalizatory, a jego praca znacznie się skraca – nie musi samodzielnie niczego sprawdzać, liczyć ani porównywać parametrów. Wszelkie obliczenia wykonuje za niego aplikacja. To ogromna oszczędność czasu. Zwłaszcza, że przy doborze optymalizatorów trzeba wziąć też pod uwagę takie kwestie jak warunki temperaturowe panujące w danej lokalizacji o różnych porach roku oraz parametry prądowo-napięciowe modułu.

Energynat: Gdzie kupić optymalizatory mocy SolarEdge?

Grzegorz Olechowski: Optymalizatory mocy można nabyć np. w firmie Energynat Trade, która jest oficjalnym importerem i dystrybutorem rozwiązań SolarEdge. Jednak nie trzeba ich kupować – w Energynat Trade można otrzymać je zupełnie za darmo w ramach promocji „Optymalizujesz? Zyskujesz!”. Optymalizatory dołączane są bezpłatnie do falowników SolarEdge z serii SE5~12.5K lub Home Hub 5~10 kW. Za każdy zakupiony kilowat Energynat przyznaje w prezencie jeden optymalizator mocy SolarEdge S500. To oznacza, że na zakupach można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. To świetna okazja zarówno dla instalatorów, którzy na co dzień wykorzystują optymalizatory mocy, jak i dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją ofertę instalacyjną o rozwiązania SolarEdge.

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64