fbpx
Strefa wiedzy
18 grudnia 2021

Puls Biznesu: Kompleksowe rozwiązania dla transformacji energetycznej

Źródło: Puls Biznesu

W 2021 r. spółka dostarczyła klientom ponad 350 MW komponentów do instalacji PV, dołączając tym samym do czołówki polskich dystrybutorów.

Oprócz importu i hurtowej dystrybucji skupia się na kreowaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej. Energynat jest bezpośrednim importerem i autoryzowanym dystrybutorem systemów fotowoltaicznych, w tym m.in. modułów fotowoltaicznych, inwerterów, systemów konstrukcji montażowych i akcesoriów.

– Jesteśmy bez wątpienia jedną z najszybciej rozwijających się polskich firm z branży OZE, a rok 2021 zamykamy z wynikiem ponad 200 mln zł skonsolidowanych przychodów, utrzymując dynamikę wzrostu powyżej 300 proc. już trzeci rok z rzędu – informuje Marcin Bugajski, prezes Energynat.

Zapytany o źródła sukcesu spółki, prezes podkreśla rolę zespołu skupionego w firmie i wokół niej oraz partnerów biznesowych.

– Energynat to przede wszystkim zaangażowani ludzie, którzy są siłą naszej organizacji. Bez nich nie byłoby tak spektakularnych sukcesów. Te nie byłyby również możliwe bez trwałych relacji i zaufania, jakim dziś darzą nas nasi partnerzy biznesowi – tłumaczy.

W 2022 r. rynek fotowoltaiki czekają wyzwania związane ze zmianą zasad rozliczeń prosumentów, którzy byli dotychczas siłą napędową dla sektora OZE w Polsce. Teraz to biznes będzie przede wszystkim inwestował w energię ze źródeł odnawialnych i w inteligentne rozwiązania energetyczne.

– Dla nas i naszych klientów to dobra wiadomość, bo od 2019 r. w ramach spółek z grupy Energynat kreujemy rozwiązania umożliwiające transformację energetyczną firm i samorządów. Rozpoczynamy realizację kolejnych innowacyjnych projektów dla samorządów, opartych na rozproszonych źródłach OZE, które będą połączone w jeden samowystarczalny system energetyczny. W naszym przekonaniu poza technologią nieodłączną częścią transformacji energetycznej są mechanizmy rynku energii, takie jak bilansowanie czy optymalizacja profili produkcji i zużycia energii – informuje Marcin Bugajski.

Ambicją Energynatu jest zajęcie w perspektywie kilku lat pozycji czołowego importera i dystrybutora sprzętu PV, docierającego do odbiorców w Polsce, ale również w Europie.

– Działamy już z powodzeniem na terenie Niemiec, Rumunii czy Bułgarii. Będziemy tę współpracę rozszerzać na pozostałe kraje Europy – mówi prezes.

W przyszłym roku Energynat stanie się koncesjonowaną spółką obrotu energią, co pozwoli firmie zbudować komplementarną ofertę, opartą na pewnym i bezpiecznym łańcuchu usług – od importu, przez dostarczenie sprzętu, innowacyjne narzędzia analizy klienta, wykonanie instalacji oraz sprzedaż i bilansowanie energii.

Bardzo ważnym elementem w strategii rozwoju spółki na lata 2022–2023 są także inwestycje we własne źródła wytwórcze.

– W ramach grupy Energynat pozyskaliśmy już 12 MW projektów, z których zielona energia popłynie do naszych klientów już w 2022 r. – mówi prezes.

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64