Dofinansowanie do fotowoltaiki – lista dotacji krajowych i regionalnych, dotacje 2023
Ceny prądu rosną, a wszelkie prognozy wskazują na to, że tendencja ta będzie się utrzymywać. W tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem jest inwestowanie w odnawialne źródła energii takie jak fotowoltaika. W ostatnich latach opłacalność tego typu inwestycji jest jeszcze wyższa ze względu na wsparcie finansowe oferowane przez Unię Europejską, polski rząd oraz jednostki samorządu terytorialnego. Na jakie dotacje można liczyć w tym roku? W tym artykule znajdziecie listę wszystkich najważniejszych programów dofinansowania do przedsięwzięć związanych z fotowoltaiką.
Jakie są możliwości finansowania fotowoltaiki?
Chociaż inwestycja w fotowoltaikę szybko się zwraca (przy obecnych cenach prądu instalacja o mocy 50 kW przynosi czyste oszczędności już po ok. 4 latach), to początkowe koszty związane z instalacją bywają zniechęcające dla wielu potencjalnych inwestorów. W rzeczywistości początkowy wkład finansowy nie musi być jednak duży – wystarczy skorzystać z rządowych form wsparcia, których z roku na rok jest coraz więcej.
Obecnie do najpopularniejszych źródeł finansowania inwestycji w elektrownie PV należą:
- dotacje: unijne, państwowe i lokalne,
- pożyczki samorządowe i unijne oferowane na zasadach korzystniejszych niż rynkowe,
- kredyty 0 % lub kredyty tradycyjne z możliwością otrzymania zabezpieczenia kredytu w ramach programu rządowego,
- leasing (więcej na ten temat pisaliśmy we wpisie Fotowoltaika w leasingu).
Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z ulg podatkowych na przedsięwzięcia związane z OZE (dokładny spis obowiązujących ulg znajdziecie w dalszej części artykułu).
Kto może otrzymać dotację na fotowoltaikę?
Nim przejdziemy do dokładnego spisu obowiązujących dotacji, zaznaczmy, że z rożnych form pomocy w finansowaniu OZE mogą korzystać nie tylko osoby fizyczne. Istnieją także programy wsparcia kierowane do placówek publicznych, gmin czy przedsiębiorstw (więcej na temat odliczeń dla firm pisaliśmy we wpisie Fotowoltaika dla firm a koszty uzyskania przychodu. Co i jak można odliczyć? Z jakich ulg i rozwiązań optymalizacyjnych może skorzystać przedsiębiorca?). Powstają także specjalne programy kierowane do rolników. W poniższych tabelach uwzględniliśmy dotacje dla różnego typu beneficjentów.
Lista ogólnopolskich dotacji do PV
W poniższej tabeli zgromadziliśmy najważniejsze programy dofinansowania do fotowoltaiki wraz z terminami naborów oraz informacjami na temat tego, kto może zostać beneficjentem dotacji.
Lista regionalnych dotacji do PV
W poniższej tabeli zgromadziliśmy najważniejsze programy lokalne wspierające finansowanie fotowoltaiki wraz z terminami naborów oraz informacjami na temat tego, kto może zostać beneficjentem dotacji.
Lista ulg podatkowych związanych z fotowoltaiką
W poniższej tabeli znajdziecie listę ulg podatkowych związanych z instalacją fotowoltaiki.
Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?
Zasady przyznawania dofinansowania na fotowoltaikę zmieniają się dynamicznie. Informacje o tym, kto ma prawo otrzymać dofinansowanie oraz w jakim zakresie, można znaleźć w regulaminach poszczególnych programów. Warto się z nimi dokładnie zapoznać zwłaszcza wtedy, gdy wybrany program ma wiele edycji. Zasady przyznawania grantów mogą się bowiem różnić w kolejnych odsłonach dotacji. Przykładowo najbardziej popularny w Polsce system grantów – projekt Mój Prąd – dopiero od niedawna daje możliwość otrzymania dofinansowania także na urządzenia takie jak pompy ciepła czy magazyny energii.
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące programów dofinansowania oraz sposobów składania wniosków znajdziecie na stronach rządowych, w urzędach oraz u specjalistów z zakresu OZE. Wsparcie w tym zakresie można otrzymać też online, korzystając z rządowego doradztwa energetycznego dostępnego na stronie https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/.
Aby mieć pewność, że wniosek dotacyjny jest prawidłowo wypełniony, jego sporządzenie dobrze jest powierzyć ekspertom lub skorzystać z internetowych przewodników.