fbpx
Strefa wiedzy
30 czerwca 2022

Ile zarobią prosumenci w ramach nowego systemu rozliczeń?

Źródło: gramwzielone.pl

Od 1 lipca wszystkie prosumenckie instalacje zgłoszone do operatora po 1 kwietnia 2022 roku będą rozliczane, po trzymiesięcznym okresie przejściowym, już w ramach nowego mechanizmu rozliczeń net-billingu. Stawka odkupu energii będzie znana po raz pierwszy 11 lipca, jednak już dziś możemy określić cenę, jaka  według aktualnych warunków przysługiwałaby prosumentowi za energię wprowadzoną do sieci w nowym systemie. O wyliczenie poprosiliśmy Daniela Raczkiewicza, eksperta rynku energii i wiceprezesa Energynat Solutions.

Nowy system rozliczania energii w uproszczeniu będzie polegał na sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci. Pobieraną energię z sieci prosumenci będą kupować tak jak inni odbiorcy. W okresie od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2024 roku nadwyżka energii z fotowoltaiki będzie rozliczana według średniej ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN) z poprzedniego miesiąca kalendarzowego.

Gdzie będzie można ją znaleźć? Rynkowa miesięczna cena energii, o której mowa w art. 4b ust. 6 ustawy o OZE, będzie publikowana przez Operatora Informacji Rynku Energii OIRE na stronie www.pse.pl.

Jaka stawka odkupu energii

Choć pierwsza publikacja ceny będzie miała miejsce 11 lipca 2022 roku, to już dziś możemy pokusić się o próbę określenia stawki, jaka – według obecnych warunków – przysługiwałaby aktualnie prosumentowi za energię wprowadzoną do sieci w nowym systemie.

– Z analitycznego punktu widzenia obliczenie stawki jest stosunkowo proste. Na podstawie danych rynkowych indeksu RDN Fixing I można obliczyć średnią miesięczną cenę energii ważoną rzeczywistym profilem generacji PV, publikowanym przez PSE SA – wyjaśnia Daniel Raczkiewicz. – Oczywiście są to dane przybliżone dla całego kraju, jednakże na tej podstawie jest możliwe określenie orientacyjnej ceny odkupu energii – dodaje.

Na podstawie danych udostępnianych przez PSE oraz TGE średnie ceny dla profilu PV (zielone pole – PEAK PV) w 2022 roku kształtowały na takich poziomach, jak przedstawione w tabeli [tutaj].

– Jak widać, średnia cena dla profilu PV od początku 2022 roku do 26 czerwca 2022 roku kształtuje się na poziomie około 572,92 zł/MWh – mówi ekspert. – Gdyby nowy system rozliczeń działał od początku roku, to prosument sprzedawałby energię do sieci właśnie w tej uśrednionej cenie. W poszczególnych miesiącach ceny są różne, jednakże ilości produkowanej energii w poszczególnych miesiącach też się różnią. Rozliczanie depozytu W jaki sposób cena będzie rozliczana na rachunku? – W rozliczeniach pomiędzy sprzedawcą a prosumentem pojawi się pozycja „depozyt prosumencki”, przedstawiająca wartość energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta w danym okresie rozliczeniowym – tłumaczy Raczkiewicz. – Ta będzie obliczona na podstawie sumy iloczynów dla wszystkich okresów rozliczania niezbilansowania w okresie rozliczeniowym, ilości wprowadzonej do sieci energii i miesięcznej ceny określonej w art. 4b ust. 6 ustawy o OZE. Depozyt ten będzie rozliczany w kolejnym miesiącu kalendarzowym wraz z należnościami za pobraną z sieci energię elektryczną.

[Czytaj dalej na swiatoze.pl]

    Formularz

    Zostaw nam
    wiadomość
    lub zadzwoń 22 245 40 64